Hoş geldiniz üye girişi yapabilir veya hesap oluşturabilirsiniz

Barkod-ISBN 9786052992029
Yayın Tarihi 2017-09-05
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Araplar: Bir Halkın Tarihi
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 712
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 155 X 235

Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Cem Demirkan
Yazar   : Eugene Rogan

Avrupalılar ve Amerikalılar, devletlerinin Orta Doğu'yla ilişkilerinde ne kadar küstah, ikiyüzlü ve sıklıkla ahmakça davrandığını hatırlamalılar. Örnek alınması gereken bir tarih.

- The Economist

Fas'tan Yemen'e ve Irak'a uzanan zengin bir coğrafyanın tarihi. Bu eser bugünün dünyası hakkında bilmemiz gereken birçok şeyi açıklıyor.

- Simon Sebag Montefiore, Kudüs'ün Yazarı

On altıncı yüzyıldaki Osmanlı fetihlerinden başlayan bu çığır açıcı kitap, Arap coğrafyasındaki Avrupa sömürgeciliği dönemini, Soğuk Savaş'taki süper güçlerin rekabetini ve günümüzdeki tek kutuplu Amerikan egemenliği dönemini anlatıyor. Arap dünyasının çalkantılı yıllarında yaşamış şahitlerin ve o yıllarda yazılmış eserlerin aktardıklarından yararlanarak yazılan Araplar, farklı sesleri bir araya getiriyor: politikacılar, entelektüeller, öğrenciler, erkekler ve kadınlar, şairler ve romancılar, ünlüler ve hiç tanınmayanlar.

Rogan'ın kitabı, Kuzey Afrika'dan Arap Yarımadası'na tüm Arap dünyasını ele alıyor. Arap kimliğinin Osmanlılıktan Araplığa ve Müslümanlığa evrimini incelerken, ulusal bağımsızlık, dış güçlerin hâkimiyeti, Arap-İsrail çatışması ve barış süreci, Abdülnasır ve Arap milliyetçiliğinin yükselişi, petrolün siyasi ve ekonomik gücü, seküler ve İslami değerlerin çatışması gibi konuları derinlemesine inceliyor.

İslam dünyasının Batı'ya neden bir garezi olduğunu öğrenmek isteyen herkes Araplar'ı okumalı. Çok az akademisyen ilgi alanına Eugene Rogan kadar hâkimdir. Çok daha azı bu kadar karmaşık bir konuyu okuması çok kolay bir biçimde okuyucusuna aktarabilir. Bu kitabı okumak bir zevk ve kenara koymak da bir o kadar zor.

- Alistair Horne

Modern Arap tarihinin ustaca, kapsamlı ve son derece iyi yazılmış bir araştırması. Hem genel okuyucu için hem de Arap dünyasını araştıranlar için vazgeçilmez bir eser.

- Raşid Halidi, Columbia Üniversitesi

Eugene Rogan, nadir bulunan bir empati, bilgelik ve sezgiyle Orta Doğu hakkında yazıyor. Bu karmaşık ve ihtilaflı coğrafya üzerine yazılmış en değerli eserlerden biri budur. Batılı akademisyenler Orta Doğu hakkında birçok eser kaleme almıştır ancak bunlar çoğunlukla yabancı bir gözün bakış açısıyla yazılmıştır. Araplar onların eserlerinde daha çok uluslararası ilişkiler denizinde kıyıya vurmuş enkaz parçaları gibidir. Bunların aksine Rogan, Orta Doğu'nun son beş yüzyılını içerden dışarıya bakarak aktarmaktadır. Arapların tarihini onların perspektifinden aktarmakta, etkileyici çoklukta Arap kaynağı kullanmaktadır. Bu çok etkileyici bir tarih ve Eugene Rogan da muhteşem bir iş başarmış.

- Avi Shlaim

Batı müdahalesinin ve kötü iç yönetimlerin Arap dünyasını sadece haklarından nasıl mahrum bıraktığını değil, insanları nasıl birbirine düşürdüğünü de gösteriyor.

- George Pendle, Financial Times

Gelecekte sesi daha çok çıkma ihtimali yüksek olan bir bölgeye dair ciddi bir araştırmacı tarafından yazılmış yeni ve kayda değer bir kitap. Rogan, iktidar oyunlarının hızla değişen çehresini anlatırken bizi de beraberinde sürüklemekte çok başarılı oluyor. Rogan'ın yazdığı tarih bir derinlik taşıyor. Kendi nesline büyük bir hizmette bulunduğuna şüphe yok.

- Mark Allen, the Tablet

Her anlamda muhteşem. Arapların modern tarihini ve geleceklerini anlamak için elzem bir rehber.

- Akbar Al Adab

Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Rogan, Batılı entelektüellerin ve liderlerin Arapların kendi tarihlerini nasıl algıladığını tam olarak bilmediğini ve bu durumun birçok soruna sebep olduğunu söylüyor. Böylece 1517'de Osmanlı fethiyle başlayan ve Arapların yabancı hâkimiyetine ve etkisine tepkisini anlatan bir tarih sunuyor. Rogan Osmanlı imparatorluk yapılarını ve sömürgeci Avrupalı güçlerin yapılarını anlatıyor. Ardından İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında İsrail'in kurulmasına ve günümüze kadar geliyor.

- Booklist

Arap dünyasının modern tarihi konusunda Eugene Rogan'dan daha iyi bir rehber bulunamaz. Paris ve Londra'daki gizli kapılar ardında haritalar çizen sömürgeci planlara olduğu kadar Arapların anılarında yer alan içerden bilgilere de dikkat ediyor. Elit reformizme olduğu kadar popüler hareketlere ve isyanlara da kulak kesiliyor. Sömürgecilik, oryantalizm ve Arap-İsrail çatışması gibi ihtilaflı konulara elindeki en iyi kanıtlarla ve belgelerle eğilmekten hiç çekinmiyor. Rogan, Araplığın hem yerel hem de Batılı sömürgeci kuvvetler tarafından oluşturulmuş imgesine nadir bulunan, gerçekçi bir genel bakış sunuyor. Son zamanlarda ABD, Araplar hakkında hiçbir şey bilmeden onları yönetmeye çalıştı ve tahmin edilebilir sonuçlar ortaya çıktı. Gelecekte Arap dünyasıyla daha üretken politikalar izlemek isteyen herkes, Rogan'ın paha biçilemez bir rehber olduğunu görecektir.

- Juan Cole, Michigan Üniversitesi Tarih Bölümü

Eugene Rogan Arapların ve hatta tüm dünyanın geçmişi unutmaması gerektiğini incelikle, şevkle ve anlayışla hatırlatıyor. Batı dünyası ile Araplar arasında daha iyi bir ilişki kuracaksak, aynı hataları tekrar tekrar yapmaktan kaçınacaksak, Arap tarihini detaylarıyla bilmek zorundayız. Bu elzem yolculukta Araplar'dan daha iyi bir rehber düşünemiyorum.

- Margaret Macmillan

Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselişinden modern köktendinci İslamcı oluşumların ortaya çıkışına uzanan, anlaşılır ve özenli bir Arap tarihi incelemesi. Nefes kesici bir tarih.

- Kirkus

Modern tarihin Arap bakış açısıyla anlatılmış hali. Rogan güncel olayların arkaplanını detaylarıyla açıklıyor.

- Booklist

Bütün okurların Arap dünyasının son beş yüzyılını detaylarıyla okuyabileceği, kargaşayı, bağnazlığı ve karmaşık durumları anlamak için kullanabileceği bir mercek. Son derece bilgili ve belirgin bir şekilde hümanist olan Rogan, Doğu ile Batı'nın paralelliklerini ustaca kullanıyor.

- The Atlantic

Ustaca yazılmış, eğlendirici olduğu kadar aydınlatıcı da bir kitap. Kültürleri ve karakterleri çoğunlukla yanlış anlaşılmış bir halkın tarihi. Okuyun. Çok şey öğreneceksiniz.

- Stephen M. Walt Foreignpolicy.Com

Araplar'ın anlatımı canlı, incelikli ve okunaklı.

- The Guardian

Son derece güzel anlatılmış muhteşem bir tarih... Rogan'ın kitabını diğerlerinden daha değerli kılan şey

devamını oku..
% 20
indirim
79.20
Liste Fiyatı : 99.00
Kazancınız : 19.80
Miktar :  
Adet
Temin Süresi : 2 Gün
Ürün Satışta. %20.00 indirim