Ahmet Ercanlar’ın Ali adlı kitabı Karakarga Yayınları'dan çıktı.Tanıtım bültenindenAtatürkçü, vatansever, ülkesine çok bağlı bir adamınFenerbahçe Başkanlığına kadar yükselme hikâyesi…Gazeteci-yazar Ahmet Ercanlar’ın yeni kitabı Ali Karakarga Yayınları etiketiyle kitabevi raflarındaki yerini aldı. Tarihi bir seçimin ardından Fenerbahçe Başkanı olan Ali Koç, bu noktaya gelene kadar hangi süreçlerden geçti? Yıkılmaz denilen Aziz Yıldırım seçimi nasıl kay . . .
Devamını Oku >>
Piraye Şengel’in “Sarışınım Diye Acı Çekmez miyim Sanıyorsunuz” adlı kitabı Bellade Yayıncılık'tan yayımlandı.Tanıtım bülteninden‘Anlam bulur yaşam onunla. İnsan konuşa konuşa… Ben de yol aldım onlarla. Bazen bir şiir gibi akıp gittiler, bazen en karanlık labirent gibiydiler.’Öykü ve roman yazarı Piraye Şengel’in, Bellade Yayıncılık tarafından yayımlanan yeni kitabı  ince ince örülmüş metinlerle kışkırtıcı sorular soruyor.‘Sarışınım Diye Acı Çekmez mi . . .
Devamını Oku >>
Son başvuru tarihi roman kategorisi için 20 Temmuz, öykü ve illüstrasyon kategorileri için 15 Eylül, çizgi roman kategorisi içinse 30 Ağustos 2019 olarak açıklandı.http://www.fabisad.com/haber/2019-gio-basvuru-sartlari/ . . .
Devamını Oku >>
Azap Ortakları, Erol Toy, Cumhuriyet Kitaplarıİstanbul’dan Çizgiler, Orhan Kemal, Everest YayınlarıCihangir Kedileri, Yıldırım Türker, Korsan YayınlarıKorugan, Sulhi Dölek, Cumhuriyet KitaplarıUyku, Hüsnü Arkan, Kırmızı Kedi YayıneviToza Sor, John Fante, Çev: AviPardo, Parantez Gazetecilik ve YayıncılıkKum Kitabı, Jorge Luis Borges, Çev: Yıldız Ersoy Canpolat, İletişim YayınlarıSessizlik Zamanı, LuisMartín-Santos, Çev: Yıldız Ersoy Canpolat, Yapı Kredi Yayınları . . .
Devamını Oku >>
‘Bana Bir Masal Anlat’ adlı bu müzikli anlatı, 18 Mayıs saat 13.00’de DADA Salon Kabarett’te gösteri alacak.Kuzguncuk Sanat’ın bu dönem kapalı gişe oynayan ‘Bana Bir Masal Anlat’ adlı oyunu bu kez DADA Salon Kabarett’te çocuklar ve aileleriyle buluşacak. Gizem Duman Şeşen ve Başak Şamlıoğlu ile çocuklar dünyaca ünlü tiyatro oyunlarını öğreniyorlar. . . .
Devamını Oku >>
Bu yıl 37'ncisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın ilk gününde İstanbullular fuarın düzenlendiği TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'ne akın etti.Metrobüs İstasyonu ile TÜYAP'ı birbirine bağlayan üst geçitteki kalabalığa girmek istemeyenler canlarını tehlikeye atarak,  kara yolundan karşıdan karşıya geçti.Yurt içi ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı, ana temanın "Hayatı Edebiyatla Kuşatmak" olduğu fuarda, dokuz gün boyunca . . .
Devamını Oku >>
Dünyaca tanınmış yazar Dostoyevski'nin ölümsüz yapıtı Suç ve Ceza, 15 yıl aradan sonra Ankaralı sanatseverlerle buluşacak.DT’den yapılan yazılı açıklamaya göre, DT Edebi Kurul Başkanı ve rejisör Bozkurt Kuruç yorumuyla sahnelenecek eser, bugün Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde prömiyer yapacak.Dostoyevski’nin yazdığı, Gaston Baty’nin sahneye uyarladığı ve Bertan Onaran’ın Türkçeye çevirdiği oyun, Raskolnikov’un kendi doğrusu adına işlediği cinayetleri ve vicdanıyla hesaplaş . . .
Devamını Oku >>
‘Beyaz Kartal’ ve Dede Korkut’ lakaplı şair ve yazar Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş’ta tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında vefat etti. Abdurrahim Karakoç’un kardeşi olan Bahaettin Karakoç, pazartesi günü sabah rahatsızlanarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin Kardiyoloji bölümüne kaldırıldı. Damarlarında tıkanıklık tespit edilen ve anjiyo yapılan Karakoç, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. . . .
Devamını Oku >>
Son dönemlerde döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar, Türk lirasının yaşadığı değer kaybı sonucunda Türkiye’de yayıncılar zor günlerden geçiyor. Türkiye Yayıncılar Birliği, bir bildiri yayımlayarak dünya yayıncılık endüstrisini dayanışmaya çağırdı.Dayanışma çağrısı metni:Türk Lirasının yaşadığı değer kaybı, Türkiyeli yayıncıları faaliyetlerini askıya almaya vardıracak önlemler almaya zorluyor.Döviz kurunda son dönemde yaşanan dengesizliğin öncesinde, 2017 yılında sına . . .
Devamını Oku >>
Eskişehir’de ikamet eden 30 yaşındaki Burak Kılıç, 12 yaşında başlayan kitap okuma alışkanlığı sayesinde biriktirdiği 8 bin kitapla sahaf dükkanı açtı.Eski kitap, dergi ve plaklara olan ilgisi sebebiyle evinde özenle biriktirdiği kitaplara kendi sözleriyle “nefes aldırmak” isteyen Burak Kılıç, bir pasaj içinde açtığı sahafta meraklıların kitaplarıyla buluşmasını sağlıyor.“Kitap kokusuna alışan insanlar okumaktan vazgeçemez”“O kokuyu burnum bir kere hissetti. Vazgeçe . . .
Devamını Oku >>
Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında ‘Troya Yılı’ olarak kabul edildi. Çanakkale Valiliği, antik şehrin destanını yazan görme engelli ozan Homeros anısına dünyadaki kardeşliğe vurgu yapacak bir organizasyon düzenleniyor. 14-15 Ağustos tarihleri arasında, Türkiye’nin heryerinden 250 görme engelli ve 25'i aşkın ülkeden , Homeros’un Troya Efsanesi’ni anlattığı dünya edebiyatının en önde gelen eserleri arasında . . .
Devamını Oku >>
İki hafta sürecek olan Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali başladı. Seyircilerin beğenisini kazanmış 14 oyun ücretsiz sahnelenecek ve yoğun ilgi nedeniyle davetiyeli olarak izlenecek.Davetiyeler, her oyunun etkinlik günü 13:00-18:00 saatleri arasında, Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Süreyya Operası ve Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi gişelerinden alınabilecek.Festival Programı:07 Ağustos 2018 Salı “Hüzzam” Prinkipo Sana . . .
Devamını Oku >>
Çağdaş İngiliz ve Amerikan edebiyatının 10 harika romanı, öykü koleksiyonu, oyunları ve şiirleri, The Top Ten: Writers Pick Their Favorite Books (En iyi 10 Roman: Yazarların Favori Kitapları) adlı bir listede toplandı.Listeye katkıda bulunan yazarlar arasında Normal Mailer, Ann Patchett, Jonathan Franzen, Claire Messud, and Joyce Carol Oates gibi isimler de var.İşte yazarların favori kitapları:20. yüzyılın en iyi 10 romanı:1. Lolita– Vladimir Nabokov2.&nbs . . .
Devamını Oku >>
● Bilgi kazanırsınız,● Hafızanız güçlenir,● Analitik düşünce yetenekleriniz gelişir,● Konsantrasyonunuz artar,● Daha iyi yazarsınız,● Unutulmaz hatıralar kazanabilirsiniz,● Karakteriniz şekillenir,● Etrafınızdaki ilginç olma katsayınız artar,● Kişisel ilişkilerinizde pozitif etkileri olur,● Yaratıcı zekanız gelişir,● Öncelikle ülkemizi, sonrasında ise dünyamızı kurtarmış olursunuz. . . .
Devamını Oku >>
Edebiyat haberleri yapan The Millions adlı web sitesi okunması en zor 10 kitabı belirledi.Siteden Emily Colette Wilkinson ve Garth Risk Hallberg, üç yıllık araştırmalarının sonucunda okunması en zor 10 kitabı belirledi.Wilkinson ve Hallberg, en zor kitapları ortaya koymak üzere 2009’da kolları sıvamış ve uzunluğu, sentaksı, biçimi ya da yapısal ve genel özellikleri ile tuhaf deneysel teknikleri veya soyutlukları nedeniyle zor okunan kitapları araştırmaya başlam . . .
Devamını Oku >>