Hoş geldiniz üye girişi yapabilir veya hesap oluşturabilirsiniz
‘Beyaz Kartal’ ve Dede Korkut’ lakaplı şair ve yazar Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş’ta tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında vefat etti. Abdurrahim Karakoç’un kardeşi olan Bahaettin Karakoç, pazartesi günü sabah rahatsızlanarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin Kardiyoloji bölümüne kaldırıldı. Damarlarında tıkanıklık tespit edilen ve anjiyo yapılan Karakoç, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. . . .
Devamını Oku >>
Son dönemlerde döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar, Türk lirasının yaşadığı değer kaybı sonucunda Türkiye’de yayıncılar zor günlerden geçiyor. Türkiye Yayıncılar Birliği, bir bildiri yayımlayarak dünya yayıncılık endüstrisini dayanışmaya çağırdı.Dayanışma çağrısı metni:Türk Lirasının yaşadığı değer kaybı, Türkiyeli yayıncıları faaliyetlerini askıya almaya vardıracak önlemler almaya zorluyor.Döviz kurunda son dönemde yaşanan dengesizliğin öncesinde, 2017 yılında sına . . .
Devamını Oku >>
Eskişehir’de ikamet eden 30 yaşındaki Burak Kılıç, 12 yaşında başlayan kitap okuma alışkanlığı sayesinde biriktirdiği 8 bin kitapla sahaf dükkanı açtı.Eski kitap, dergi ve plaklara olan ilgisi sebebiyle evinde özenle biriktirdiği kitaplara kendi sözleriyle “nefes aldırmak” isteyen Burak Kılıç, bir pasaj içinde açtığı sahafta meraklıların kitaplarıyla buluşmasını sağlıyor.“Kitap kokusuna alışan insanlar okumaktan vazgeçemez”“O kokuyu burnum bir kere hissetti. Vazgeçe . . .
Devamını Oku >>
Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında ‘Troya Yılı’ olarak kabul edildi. Çanakkale Valiliği, antik şehrin destanını yazan görme engelli ozan Homeros anısına dünyadaki kardeşliğe vurgu yapacak bir organizasyon düzenleniyor. 14-15 Ağustos tarihleri arasında, Türkiye’nin heryerinden 250 görme engelli ve 25'i aşkın ülkeden , Homeros’un Troya Efsanesi’ni anlattığı dünya edebiyatının en önde gelen eserleri arasında . . .
Devamını Oku >>
İki hafta sürecek olan Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali başladı. Seyircilerin beğenisini kazanmış 14 oyun ücretsiz sahnelenecek ve yoğun ilgi nedeniyle davetiyeli olarak izlenecek.Davetiyeler, her oyunun etkinlik günü 13:00-18:00 saatleri arasında, Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Süreyya Operası ve Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi gişelerinden alınabilecek.Festival Programı:07 Ağustos 2018 Salı “Hüzzam” Prinkipo Sana . . .
Devamını Oku >>
Çağdaş İngiliz ve Amerikan edebiyatının 10 harika romanı, öykü koleksiyonu, oyunları ve şiirleri, The Top Ten: Writers Pick Their Favorite Books (En iyi 10 Roman: Yazarların Favori Kitapları) adlı bir listede toplandı.Listeye katkıda bulunan yazarlar arasında Normal Mailer, Ann Patchett, Jonathan Franzen, Claire Messud, and Joyce Carol Oates gibi isimler de var.İşte yazarların favori kitapları:20. yüzyılın en iyi 10 romanı:1. Lolita– Vladimir Nabokov2.&nbs . . .
Devamını Oku >>
● Bilgi kazanırsınız,● Hafızanız güçlenir,● Analitik düşünce yetenekleriniz gelişir,● Konsantrasyonunuz artar,● Daha iyi yazarsınız,● Unutulmaz hatıralar kazanabilirsiniz,● Karakteriniz şekillenir,● Etrafınızdaki ilginç olma katsayınız artar,● Kişisel ilişkilerinizde pozitif etkileri olur,● Yaratıcı zekanız gelişir,● Öncelikle ülkemizi, sonrasında ise dünyamızı kurtarmış olursunuz. . . .
Devamını Oku >>
Edebiyat haberleri yapan The Millions adlı web sitesi okunması en zor 10 kitabı belirledi.Siteden Emily Colette Wilkinson ve Garth Risk Hallberg, üç yıllık araştırmalarının sonucunda okunması en zor 10 kitabı belirledi.Wilkinson ve Hallberg, en zor kitapları ortaya koymak üzere 2009’da kolları sıvamış ve uzunluğu, sentaksı, biçimi ya da yapısal ve genel özellikleri ile tuhaf deneysel teknikleri veya soyutlukları nedeniyle zor okunan kitapları araştırmaya başlam . . .
Devamını Oku >>
Tersi ve Yüzü, Albert Camus,  Can YayınlarıGece Gelen Öyküler, Tuncer Erdem, Yapı Kredi YayınlarıModern Trajedi, Raymond Williams,  İletişim YayınlarıKuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş, Everest YayınlarıTatar Çölü, Dino Buzzati, İletişim YayınlarıSessiz Yürek, Necati Güngör, Günışığı KitaplığıBeni Onlara Verme, Tarık Tufan, Profil Kitap . . .
Devamını Oku >>
Wilhelm Genazino’nun Aşk Aptallığı romanı, Jaguar Kitap'tan yayımlandı.Tanıtım bülteninden“Genazino’nun eserlerinde çağdaş Alman edebiyatındaki hüznün,melankolinin ve can sıkıntısının en derin hallerinden biri görülür.”–Svenja FrankKıyamet hakkında seminerler vererek hayatını zar zor kazanan elli iki yaşında bir adam ve onun birbirlerinden habersiz iki sevgilisi: Sandra ve Judith. Mükemmel bir Genazino romanı için gereken her şey işte bu kadar…Yı . . .
Devamını Oku >>
Denizi Yitiren Denizci, Yukio Mişima, Can YayınlarıKağıt Ev, Carlos María Domínguez, Jaguar KitapBüyülü Dağ, Thomas Mann, Can YayınlarıKader, Tim Parks, Alef YayınlarıArjantin Karıncası, Emlak Vurgunu, Kirli Hava Bulutu ve Diğerleri, Italo Calvino, Yapı Kredi YayınlarıHorasan Elyazması, Ali Teoman, Yapı Kredi YayınlarıPerdeler, Ayşen Bayazıt Melik, Can YayınlarıKral Oidipus, Sophocles, İş Bankası Kültür YayınlarıAlıklar Birliği, John Kennedy Toole, Kırmızı Kedi . . .
Devamını Oku >>
Işıl Elverdi’nin kaleme aldığı, Karen Fung’un resimlediği dört kitaptan oluşan “Türkiye’nin Ağaçları Albümü” serisi, çocuklar ve yetişkinler için Kumdan Kale Yayınları etiketiyle yayımlandı.Tanıtım bültenindenÇiçekli Ağaçlar, Yapraklı Ağaçlar, İğne Yapraklı Ağaçlar, Meyve AğaçlarıTürkiye’nin Ağaçları Albümü, çocukların ve büyüklerin ağaçları tanımasını ve ayırt etmesini kolaylaştıracak bir rehber seri.Elinizdeki rehberde neler bulacaksınız?Ağacın Latince i . . .
Devamını Oku >>
YKS’nin ilk oturumu olan TYT’nin tamamlanmasıyla gözler  sınavdan çıkan adayların yorumlarına çevrildi. Marmara Üniversitesi’nde sınava katılan öğrenciler, genel olarak soruların kolay olduğunu ama uzun sorular nedeniyle zaman problemi yaşadıklarını söylediler. Genel olarak Türkçe ve matematik sorularının zorluğundan şikayet ettiler.Kutay Erol: Sorular kolay ama uzundu. Yetiştirmekte zorlandım. Geometri soruları uzun geldi.Tuana Çakır: En çok matemati . . .
Devamını Oku >>
54 yaşındaki şair, ilerlemiş olan hastalığını Bodrum’daki evinde sürdürdüğü tedaviyle atlatmaya çalışıyor.küçük İskender en son “İkinci Waliz” adında şiir-metin-günlük kitabıyla okurlarının karşısına çıkmıştı. Şiir, roman, deneme, günlük gibi bir çok edebi türde eserler veren, ilk filmi “Ağır Roman” ile oyunculuğa da adım atan küçük İskender 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazanmıştı.2014 yılında Erdal . . .
Devamını Oku >>
Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen törene; Rektör Yardımcısı Pof. Dr. Murat Doğan, Genel Sekreter Dr. Öğretim Üyesi Akın Ünal, Genel Sekreter Yardımcısı Fikret Kara, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Aktan, Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arslan Tokakkaya’nın yanı sıra birçok akademisyen, öğrenci ve aileleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın sonra başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ars . . .
Devamını Oku >>