Hoş geldiniz üye girişi yapabilir veya hesap oluşturabilirsiniz
Şair, yayıncı ve psikoterapist İskender Savaşır 63 yaşında hayatını kaybetti. Savaşır, son yıllarda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde psikoloji ve kültür dersleri veriyordu.İskender Savaşır’ın “Masaldan Sonra” adlı bir öykü kitabı, “Modernliğin Vicdanı” adlı bir deneme kitabı, “Kelimelerin Anayurdu ve Tarihi” adlı bir araştırma kitabı var. Ayrıca “Dalgın Sular I – Tutku 2000” adlı kitaba da imza atmıştı. . . .
Devamını Oku >>
Unutmanın Genel Teorisi, Jose Eduardo Agualusa, Çev: Sevcan Şahin, Timaş YayınlarıHoş Nağme, Leïla Slimani, Çev: Aylin Yengin, Kırmızı Kedi YayıneviRakun, Suat Duman, Alakarga Sanat YayınlarıAdı Yağmur, Leylâ Çapan, Kırmızı Kedi YayıneviKırılgan, Alper Beşe, Kırmızı Kedi YayıneviGülümsemeler, Onur Bütün, Alakarga Sanat YayınlarıUzaktan Aşk, Amin Maalouf, Çev: Samih Rifat, Yapı Kredi YayınlarıThe White Book, Han Kang, Koreceden İngilizceye çeviren: Deborah Smith . . .
Devamını Oku >>
Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)- KIRKLARELİ’nin Lüleburgaz İlçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “ Türkçe’nin Doğru ve Güzel Konuşulması, Türk Dilinin Zenginleştirilmesi’ etkinlikleri dahilinde Lüleburgaz’daki ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan etkinliklerde başarılı olan öğrencilere ödülleri düzenlenen törende verildi.Aşkiye Neşet Çal Sahnesi’nde gerçekleşen ödül törenine öğretmen ve öğrencilerle birllikte Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa . . .
Devamını Oku >>
Bekleyiş Unutuş, Maurice Blanchot, Bağışlamak, JacquesDerrida, Yıldızın Saati, ClariceLispector,Abbas Kiyarüstemi İle Sinema Dersleri, Paul Cronin, Çelişki, Barış İnce, Yapraklar Evi, Mark Z. Danielewski . . .
Devamını Oku >>
Moskovo’daki hayranlarıyla buluşan pop müziğin sevilen sanatçısı Sıla, Nazım Hikmet’in ölümünün 55. yıldönümünde ünlü şairi Moskova’da bulunan mezarında da ziyaret etti.Rus Türk İşadamları Birliğinin organizasyonunu üstlendiği ve Nazım Hikmet Vakfı tarafından gerçekleştirilen anma etkinlikleri kapsamında Moskova’ya giden Sıla, önce sabah 11:00 de Nazım Hikmet’in Novodeviçi’deki kabri başında ünlü şairi andı.  Zülfü Livaneli, Edip Akbayram ve Genco Erkal’ında ka . . .
Devamını Oku >>
 ANTALYA, KEPEZ Belediyesi'nin, hikaye türünde, 4’üncü kez düzenlediği Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın kazananlarına ödülleri verildi. Bu yıl çocuk ve şehir temasında düzenlenen edebiyat yarışmasının ödül törenine, konser veren çocukların performansı damga vurdu.İspanya, Almanya ve Azerbaycan'ın yanısıra Türkiye'nin değişik illerinden, 485 başvurunun olduğu yarışmanın ödül töreni, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde yapıldı. Törene Kepez Kaymakamı . . .
Devamını Oku >>
Porto Riko edebiyatından genç ve ödüllü romancı Sergio Gutierrez Negron’un dilimize çevrilen “Uyuyor Diyorlar” adlı romanı, Mart ayında, Cumartesi Kitaplığı tarafından yayımlandı. Her şey, Luis’in trafikte giderken koluna ve başına isabet eden kurşunların sonucu dört yıl komaya girmesiyle başlıyor gibi hissettirilse de kurguda iki kardeşin arasındaki bağ, aile ilişkileri, zamanın uzaklaştırıcılığı, hep derinlerde saklı kalan o kaybetmişlik hissi küçük kardeşin ağzı . . .
Devamını Oku >>
Dünya Büyülü Bir Yer, Garajdaki Kız adlı çocuk romanlarıyla tanınmış olan David Almond’ın son çıkan kitabı Küçük Koşucular Günışığı Kitaplığı’ndan yayımlandı.Tanıtım Bülteninden: Tüm dünyada okunan İngiliz yazar David Almond’dan, çocuklar için unutulmayacak bir öykü! Hayata yeni atılan bir çocukla, hayatın sonuna yaklaşmış bir ihtiyarı aynı mahallede buluşturan yazar, başarının ipi göğüslemek yerine, mutlu anılar biriktirmekten geçtiğini hatırlatıyor. Kuşak farkı . . .
Devamını Oku >>
“Sanat ve Ticaret – Özel alan ile politik alanın anlatımda uğradığı değişim” başlıklı söyleşi  Salt Galata’da Ayfer Tunç ve Matthias Göritz’in katılımıyla  24 Mayıs 19.00’da gerçekleşecek.Ayfer Tunç ve Matthias Göritz eserlerinde tekrar ve tekrar edebiyatın sınırlarını sorguluyorlar. İyi olmayan bir dünyada her şeye rağmen bizi mutlu kılan durumlardan bahsetmenin yolları nelerdir? Bireyin belleği ve eylemleri toplumla nasıl iç içe geçer? Ede . . .
Devamını Oku >>
OSMANİYE'nin Bahçe İlçesinde, liseler arası tiyatro yarışması düzenlendi. Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda ki yarışmalara, Kaymakam Müfit Gültekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Üzeyir Aksoy, Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Uçar, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Birbirinden keyifli oyunların sergilendiği yarışmada, 'en iyi oyun' ödülüne Bahçe Anadolu Lisesi öğrencilerinin "Komşu Köyün Delisi" adlı oyunu layık görüldü. E . . .
Devamını Oku >>
Teknoloji ve Eğitim Fuarı – TEF 2018 Türkiye genelinde her branştan toplamda 300 okulun katılımıyla başladı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak açılış konuşmasına başlayan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, teknolojinin çok hızlı geliştiğini vurguladı. “Okullarda akıllı tahta kullanımında yakında yüzde 100’ü yakalacağız” dedi. Fuar 20 Mayıs 2018’de sona erecek. . . .
Devamını Oku >>
Gelibolu Belediyesi’nin, 4'üncü kez düzenlediği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde, konu olarak bu yıl “Atatürk İlkeleri Doğrultusunda Türk Gençliğinin Hayalleri” olarak belirlenen kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren eserler belirlendi.Liseler arası düzenlenen yarışmada, seçici kurul eserleri değerlendirerek dereceye giren eserleri açıkladı. Amaç, öğrencilere Atatürk sevgisi ve Cumhuriyet bilincinin önemini . . .
Devamını Oku >>
İSTANBUL, (DHA) - NİZAMÜLMÜLK Kültür Sanat Sezonu, Esenler Sanat Evi (ESEV) öğrencilerinin düzenlediği birbirinden renkli etkinliklerle sona buldu. Yoğun ilgi gösterilen Festivalde birbirinden renkli görüntüler yer aldı. Konuşmaların ardından Halk Oyunları Kursu öğrencileri, Diyarbakır yöresinden halk oyunu gösterilerini sergilediler. Gitar Kursu öğrencilerinden Mikail Karakaya ve Muammer Tanyıldızı, ESEV eğitmeni Furkan Kuşkaya ile birlikte gitarlarını konuşturdu. . . .
Devamını Oku >>
KAYSERİ, (DHA) - ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü, 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi mezunlarını verdi. Program dahilinde 68 öğrenci mezun oldu.Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen mezuniyet törenine; Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Kasım Özgen, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilay Çorağan’ın yanı sıra, birçok akademisyen, öğrenci ve aileleri de katıldı. Sanat Tarihi Bölüm Başk . . .
Devamını Oku >>
Meltem Erkmen, İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdikten sonra yayıncılık sektörüne girdi. Epsilon Yayınevi'nde Genel Yayın Yönetmeni olan Meltem Erkmen’in beyin ölümü gerçekleşti, 46 yaşındaydı.Alerjik astıma bağlı olarak solunum güçlüğü yaşayan Erkmen hastaneye kaldırılmıştı. Erkmen yaklaşık bir haftadır yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyordu. . . .
Devamını Oku >>