Hoş geldiniz üye girişi yapabilir veya hesap oluşturabilirsiniz
Porto Riko edebiyatından genç ve ödüllü romancı Sergio Gutierrez Negron’un dilimize çevrilen “Uyuyor Diyorlar” adlı romanı, Mart ayında, Cumartesi Kitaplığı tarafından yayımlandı. Her şey, Luis’in trafikte giderken koluna ve başına isabet eden kurşunların sonucu dört yıl komaya girmesiyle başlıyor gibi hissettirilse de kurguda iki kardeşin arasındaki bağ, aile ilişkileri, zamanın uzaklaştırıcılığı, hep derinlerde saklı kalan o kaybetmişlik hissi küçük kardeşin ağzı . . .
Devamını Oku >>
Dünya Büyülü Bir Yer, Garajdaki Kız adlı çocuk romanlarıyla tanınmış olan David Almond’ın son çıkan kitabı Küçük Koşucular Günışığı Kitaplığı’ndan yayımlandı.Tanıtım Bülteninden: Tüm dünyada okunan İngiliz yazar David Almond’dan, çocuklar için unutulmayacak bir öykü! Hayata yeni atılan bir çocukla, hayatın sonuna yaklaşmış bir ihtiyarı aynı mahallede buluşturan yazar, başarının ipi göğüslemek yerine, mutlu anılar biriktirmekten geçtiğini hatırlatıyor. Kuşak farkı . . .
Devamını Oku >>
“Sanat ve Ticaret – Özel alan ile politik alanın anlatımda uğradığı değişim” başlıklı söyleşi  Salt Galata’da Ayfer Tunç ve Matthias Göritz’in katılımıyla  24 Mayıs 19.00’da gerçekleşecek.Ayfer Tunç ve Matthias Göritz eserlerinde tekrar ve tekrar edebiyatın sınırlarını sorguluyorlar. İyi olmayan bir dünyada her şeye rağmen bizi mutlu kılan durumlardan bahsetmenin yolları nelerdir? Bireyin belleği ve eylemleri toplumla nasıl iç içe geçer? Ede . . .
Devamını Oku >>
OSMANİYE'nin Bahçe İlçesinde, liseler arası tiyatro yarışması düzenlendi. Bahçe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda ki yarışmalara, Kaymakam Müfit Gültekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Üzeyir Aksoy, Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Uçar, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Birbirinden keyifli oyunların sergilendiği yarışmada, 'en iyi oyun' ödülüne Bahçe Anadolu Lisesi öğrencilerinin "Komşu Köyün Delisi" adlı oyunu layık görüldü. E . . .
Devamını Oku >>
Teknoloji ve Eğitim Fuarı – TEF 2018 Türkiye genelinde her branştan toplamda 300 okulun katılımıyla başladı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak açılış konuşmasına başlayan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, teknolojinin çok hızlı geliştiğini vurguladı. “Okullarda akıllı tahta kullanımında yakında yüzde 100’ü yakalacağız” dedi. Fuar 20 Mayıs 2018’de sona erecek. . . .
Devamını Oku >>
Gelibolu Belediyesi’nin, 4'üncü kez düzenlediği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde, konu olarak bu yıl “Atatürk İlkeleri Doğrultusunda Türk Gençliğinin Hayalleri” olarak belirlenen kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren eserler belirlendi.Liseler arası düzenlenen yarışmada, seçici kurul eserleri değerlendirerek dereceye giren eserleri açıkladı. Amaç, öğrencilere Atatürk sevgisi ve Cumhuriyet bilincinin önemini . . .
Devamını Oku >>
İSTANBUL, (DHA) - NİZAMÜLMÜLK Kültür Sanat Sezonu, Esenler Sanat Evi (ESEV) öğrencilerinin düzenlediği birbirinden renkli etkinliklerle sona buldu. Yoğun ilgi gösterilen Festivalde birbirinden renkli görüntüler yer aldı. Konuşmaların ardından Halk Oyunları Kursu öğrencileri, Diyarbakır yöresinden halk oyunu gösterilerini sergilediler. Gitar Kursu öğrencilerinden Mikail Karakaya ve Muammer Tanyıldızı, ESEV eğitmeni Furkan Kuşkaya ile birlikte gitarlarını konuşturdu. . . .
Devamını Oku >>
KAYSERİ, (DHA) - ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü, 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi mezunlarını verdi. Program dahilinde 68 öğrenci mezun oldu.Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen mezuniyet törenine; Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Kasım Özgen, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilay Çorağan’ın yanı sıra, birçok akademisyen, öğrenci ve aileleri de katıldı. Sanat Tarihi Bölüm Başk . . .
Devamını Oku >>
Meltem Erkmen, İstanbul Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdikten sonra yayıncılık sektörüne girdi. Epsilon Yayınevi'nde Genel Yayın Yönetmeni olan Meltem Erkmen’in beyin ölümü gerçekleşti, 46 yaşındaydı.Alerjik astıma bağlı olarak solunum güçlüğü yaşayan Erkmen hastaneye kaldırılmıştı. Erkmen yaklaşık bir haftadır yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyordu. . . .
Devamını Oku >>
Fareler ve İnsanlar‘ın Nobel ödüllü yazarı John Steinbeck(1902-1968) iyi de bir mektup yazarıydı.Aşağıda, 1958 yılında, yatılı okulda okurken, Susan isimli bir kıza âşık olduğunu söyleyen büyük oğlu Thom’un mektubuna verdiği cevap var.Steinbeck’in bilgelikle, şefkatle, iyimserlikle, zamansızlıkla alakalı son derece etkileyici sözleri okurlarda iz bırakacak nitelikte:New York10 Kasım 1958Sevgili Thom,Bu sabah mektubunu aldık. Mektubuna kendi bakış açımdan cevap . . .
Devamını Oku >>
Çorum Belediyesinin düzenlediği 8’incisi düzenlenen Kitap ve Kültür günleri etkinliği bitti.Şehir merkezinde 21 Nisan’da kurulan fuar alanı kapılarını açan Çorum Belediyesi Kitap ve Kültür günleri, 10 gün sürdü.İmza günleri ve söyleşiler ile okurlarıyla buluşan yazarlar yoğun ilgi gördü. Etkinliğe birçok yazar ve yayınevi katılım gösterdi. Söyleşileriyle Didem Demirel ve Nehir Aydın Gökduman okurlarıyla buluştu. Daha sonrasında ise okurlarına kitaplarını imzala . . .
Devamını Oku >>
Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri sahiplerine teslim edildi. Mehmet Ali Konar’ın “Renksiz Rüya” filmi başta olmak üzere 5 dalda ödüle hak kazandı.29. Ankara Uluslararası Film Festivali ödül töreni Özge Uzun ve Ünsal Ünlü sunuculuğunda Cermodern’de gerçekleştirildi. ‘En İyi Yönetmen’ ödülü, bu yıl Sundance Film Festivali’nde ‘Büyük Jüri’ ödülünü alan ‘Kelebekler’ filminin yönetmeni Tolga Karaçelik’in oldu.Ödül alanlarEn İyi Film: Renksiz RüyaMahmut Tali Öng . . .
Devamını Oku >>
Dünya Festivalleri arasında yer almış edebiyat festivali İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali 4-12 Mayıs 2018 tarihinde  “Edebiyatı Takip Ediyoruz” teması ile edebiyat severlerinin beklendiği bir etkinliğe hazırlanıyor.Bu sene İTEF’te, 2 ülkeden 74 yazar, 21 edebiyat Profesyoneli, 9 performans sanatçısı ile toplam 104 takılımcı ile birlikte söyleşiler, etkinlikler, atölyeler, konserler ve edebiyat partileri düzenlenecek. Festival İstanbul’un çeşitli . . .
Devamını Oku >>
Kadiköy Belediyesi Tarih ve Sanat Kütüphanesi’nde Kasım ayında bu yana yapılan Perşembe Edebiyat Konuşmaları her hafta uzman akademisyen, yazar, şair, tiyatrocu, felsefeci, editör, çevirmen ve araştırmacıların katılımlarıyla gerçekleşiyor.Şuana kadar Gülten Akın’dan Leyla Erbil’e, Melih Cevdet Anday’dan Arthur Rimabud’ya Oğuz Atay’dan Orhan Pamuk’a birçok usta kalemin söyleşinin konusu olmuştur. Bu haftaki konu ve konuklar herkesin merak ettiği isimler; bu haftanın . . .
Devamını Oku >>
Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP tarafından düzenlenen 23. İzmir fuarına olan ilgi bu yıl rekor düzeye ulaştı. Geçen yıla oranla %9’luk bir artışla 483.725 ziyaretçiye ulaştı.Öğrencilerin bu yıl ki ziyaret sayısında da artış görünmektedir. Geçtiğimiz yıla oranla %20’lik bir artışla ziyaretçi sayısı 31.749’e ulaştı. Öğrenciler kadar yetişkin okurunda çokça ziyaret ettiği bir fuar oldu.  Fuar katılan 478 yayınevi ve sivil toplum örgütleriyle 120 kültür . . .
Devamını Oku >>