Format Kitap
Barkod 9786052884331
Yayın Tarihi 2018-06-18
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 208
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Rıza Aydın

Samimi ve gerçeği sefilleştirmeyen bir eserle karşıkarşıyayız...

Franz Babinger; Osmanlı kaynakları tarihin her döneminde kendisini tekrarlayan, gelişmeye kapalı, anlaşılması kolay, basit bir şekilde kaleme alınmış, bilimsellikten uzak yöntemlerle yazılmış metinler olarak görmek gerekir... der.

Bu eserde yazarın resmi tarih okumasına itirazlarının olduğuna tanıklık ediyoruz.
Nâzım Hikmet'in Şeyh Bedrettin Destanı'nda çok güzel betimlediği gibi Tarihsel, sosyal, ekonomik şartların zarurî bir neticesidir bu / deme bilirim! / O dediğin nesnenin önünde kafamla eğilirim / Ama bu yürek o, bu dilden anlamaz pek. / O, hey gidi kambur felek hey, hey gidi kahpe devran hey der.


Yazar tarih kitaplarını okurken hep bu dizeleri hatırlıyor, içinde oluşan fırtınayı rahatlatmak için, elinizdeki eseri yazıyor.


Bertolt Brecht'in, Biz haklıydık ama siz kazandınız sözleri kabuk bağlamayan bir yaranın içinden geçer gibi yazarın belleğinden geçiyor.


Bu kitap, resmi tarih anlayışından farklı olarak, bizden gizlenen Anadolu tarihini açıklamak için yazarın farklı yazılarından oluşmaktadır.

Yazarın, Alevi tarihi ile ilgili okuduklarına ise daha çok itiraz ettiğine tanıklık ediyoruz! Elinizdeki kitap bu itirazların bir ürünüdür.

Aydın Şimşek

devamını oku..
Kategori : Anadolu Tarihi
% 25
indirim
22.57
Liste Fiyatı : 30.09
Kazancınız : 7.52
Miktar :  
Adet
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %25 indirim