1) İşe roman yazarak başlamayın: Roman yazmanız uzun zaman  alır. Yazmaya haftada bir tanesini tamamlayacağınız  şekilde ayarlayacağınız bir düzende bir sürü kısa hikaye  yazarak başlayın. Bu çalışmayı bir yıl sürdürün; peş peşe  52 tane kötü hikaye yazmanız mümkün olmadığına göre başarıya ulaşacaksınız. (Ray Bradbury  ilk romanı Fahrenheit 451’i otuz yaşında yazmaya başlamış.)

2) Onları sevebilirsin ama onlar gibi olmazsın: Kaçınılmaz  bir şekilde bilinçli ya da bilinçsiz olarak favori  yazarlarınızı taklit etmeye başlarsınız. (Tıpkı Ray  Bradbury’nin yazdıklarının H.G. Wells, Jules Verne, Arthur  Conan Doyle ve L. Frank Baum’un yazdıklarına benzemesi  gibi.)

3) Kısa hikayelerin niteliklerini araştırın: Bradbury;  Roald Dahl, Guy de Maupassant ve daha az bilinen Nigel  Kneale ve John Collier’in yazdıklarını kast ediyor.

4) Beyninizi doldurun: Bradbury genç yazarlardan yatmadan önce bir hikaye, bir şiir (fakat modern  ıvır zıvırlardan değil, Pope’den, Shakespeare’den ya da  Frost’tan) ve bir makale okumalarını istiyor. Okunacak makalelerin arkeoloji,  biyoloji, zooloji, felsefe, politika ve edebiyat gibi  birçok alandan olmasını gerektiğini söylüyor.

5) Size inanmayan insanlarla arkadaşlığınızı bitirin:  Yazma arzunuzu hafife mi alıyorlar? Eğer öyleyse onlarla  arkadaşlığınızı  vakit kaybetmeden sonlandırın.

6) Kütüphaneye kapanın: Lanet olası bilgisayarınızdan  ayrılın!

Bradbury hiç üniversiteye gitmemiş olabilir, ama o  bitmek bilmeyen okuma arzusu sayesinde 28 yaşında  “kütüphaneden mezun oldu” denebilecek kadar kütüphaneden faydalanmış.

7) Filmlere aşık olun: özellikle eski olanlara.

8) Keyifle yazın: Bradbury “yazarlık ciddi bir iş  değildir” diye düşünüyor. Bradbury, eğer bir hikaye yazmaya iş  gözüyle bakarsanız amacınıza ulaşamazsınız dedikten sonra, dinleyicilerine, “benim arzumu kıskanmanızı istiyorum”  diye ekler.

9) Para kazanma planları yapmayın: Bradbury ve karısı bir  araba almadan  37 yaşına gelmişlerdi.

10) Sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz 10 şeyi listeleyin:  Sevdiklerinizi yazın, nefret ettiklerinizi yok edin!  (tabi onlar hakkında da yazabilirsiniz)

11) Aklınıza gelen her şeyi yazın: Kelime birliği yaratıcılıkta meydana gelebilecek  tıkanıklığı bozar, o yüzden her sözü yazmayı deneyin çünkü hiçbir şeyi test etmeden  bilemezsiniz.

12) Yazdıklarınızla ulaşmak istediğiniz şeyin bir insanın  yanınıza gelerek “yazdıklarınızdan dolayı sizi çok seviyorum”  demesi olduğunu unutmayın: Ya da başarısızken aradığınız şeyin birisinin  yanınıza gelerek “insanların söylediği gibi aptal değilsiniz”  demesi olduğunu unutmayın.