1) İşe roman yazarak başlamayın: Roman yazmanız uzun zaman  alır. Yazmaya haftada bir tanesini tamamlayacağınız  şekilde ayarlayacağınız bir düzende bir sürü kısa hikaye  yazarak başlayın. Bu çalışmayı bir yıl sürdürün; peş peşe  52 tane kötü hikaye yazmanız mümkün olmadığına göre başarıya ulaşacaksınız. (Ray Bradbury  ilk romanı Fahrenheit 451’i otuz yaşında yazmaya başlamış.)2) Onları sevebilirsin ama onlar gibi olmazsın: Ka . . .
Devamını Oku >>
Sonrası Kalır, Edip Cansever, Yapı Kredi YayınlarıBay Lear, Oktay Rifat, Yapı Kredi YayınlarıMasallar, Eflatun Cem Güney, MEB YayınlarıBaşıbozuk Günceler, Ece Ayhan, Yapı Kredi YayınlarıSpinoza’nın Sevinci Nereden Geliyor?, Çetin Balanuye, Ayrıntı YayınlarıYaşam ve Yapıt, Tim Parks, Çev: Şakir Özüdoğru, Ayrıntı YayınlarıDeli Bal & Kanatları Ölü Açıklığında, Pelin Buzluk, İletişim YayınlarıDüş Kırpıntıları, Enis Batur, Sel YayıncılıkManves City, Latife Tekin, Can . . .
Devamını Oku >>
Hazırlayan: Mehmet Özçataloğlu1. Neden çocuklar için yazıyorsunuz?Ben içimdeki çocuk ruhumu hiçbir zaman kaybetmedim. Klasik ama gerçek! Çocukluk anılarım hala taze ve o kadar net ki! Kendi kendime masallar anlattığım, çoğu zaman oyunlar uydurduğum mutlu bir çocukluğum oldu.  O yüzden de çocuklar için yazmak bana eğlenceli ve çok tanıdık geliyor. Hikâyeleri bulmak ya da karakter oluşturmak benim için suyun yolunu bulması gibi çok doğal gerçekleşiyor. Öğret . . .
Devamını Oku >>
Gerçek adı Derman İskender Över olan, çağdaş şiirin önde gelen isimlerinden küçük İskender (55) vefat etti.Geçen yıl kanser teşhisi konulan, Paşabahçe Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavisi süren küçük İskender gece saatlerinde hastalığa karşı verdiği mücadeleyi kaybetti. Gerçek adı Derman İskender Över olan 55 yaşındaki şairin ölümü, edebiyat camiası ve hayranlarını yasa boğdu. küçük İskender en son İkinci Waliz adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuş . . .
Devamını Oku >>
Hazırlayan: Mehmet Özçataloğlu1. Neden çocuklar için yazıyorsunuz?Edebiyat hayatıma yetişkinler için yazarak başladım. Bir gün çocuklar için de yazacağım hiç aklıma gelmezdi. Editörlük yaparken bu alanda da çok düşünmeye başladığımı anlayınca, çocuklar için de yazmaya başladım. Bu yönelimimden son derece hoşnudum. Yetişkinler için yazarken duygum farklı, çocuklar için yazarken duygum farklı. Öncelikle, çocuklar için yazmak beni çok mutlu ediyor. Yetişkinler içi . . .
Devamını Oku >>
Ahmet Ercanlar’ın Ali adlı kitabı Karakarga Yayınları'dan çıktı.Tanıtım bültenindenAtatürkçü, vatansever, ülkesine çok bağlı bir adamınFenerbahçe Başkanlığına kadar yükselme hikâyesi…Gazeteci-yazar Ahmet Ercanlar’ın yeni kitabı Ali Karakarga Yayınları etiketiyle kitabevi raflarındaki yerini aldı. Tarihi bir seçimin ardından Fenerbahçe Başkanı olan Ali Koç, bu noktaya gelene kadar hangi süreçlerden geçti? Yıkılmaz denilen Aziz Yıldırım seçimi nasıl kay . . .
Devamını Oku >>
Piraye Şengel’in “Sarışınım Diye Acı Çekmez miyim Sanıyorsunuz” adlı kitabı Bellade Yayıncılık'tan yayımlandı.Tanıtım bülteninden‘Anlam bulur yaşam onunla. İnsan konuşa konuşa… Ben de yol aldım onlarla. Bazen bir şiir gibi akıp gittiler, bazen en karanlık labirent gibiydiler.’Öykü ve roman yazarı Piraye Şengel’in, Bellade Yayıncılık tarafından yayımlanan yeni kitabı  ince ince örülmüş metinlerle kışkırtıcı sorular soruyor.‘Sarışınım Diye Acı Çekmez mi . . .
Devamını Oku >>
Son başvuru tarihi roman kategorisi için 20 Temmuz, öykü ve illüstrasyon kategorileri için 15 Eylül, çizgi roman kategorisi içinse 30 Ağustos 2019 olarak açıklandı.http://www.fabisad.com/haber/2019-gio-basvuru-sartlari/ . . .
Devamını Oku >>
Azap Ortakları, Erol Toy, Cumhuriyet Kitaplarıİstanbul’dan Çizgiler, Orhan Kemal, Everest YayınlarıCihangir Kedileri, Yıldırım Türker, Korsan YayınlarıKorugan, Sulhi Dölek, Cumhuriyet KitaplarıUyku, Hüsnü Arkan, Kırmızı Kedi YayıneviToza Sor, John Fante, Çev: AviPardo, Parantez Gazetecilik ve YayıncılıkKum Kitabı, Jorge Luis Borges, Çev: Yıldız Ersoy Canpolat, İletişim YayınlarıSessizlik Zamanı, LuisMartín-Santos, Çev: Yıldız Ersoy Canpolat, Yapı Kredi Yayınları . . .
Devamını Oku >>
‘Bana Bir Masal Anlat’ adlı bu müzikli anlatı, 18 Mayıs saat 13.00’de DADA Salon Kabarett’te gösteri alacak.Kuzguncuk Sanat’ın bu dönem kapalı gişe oynayan ‘Bana Bir Masal Anlat’ adlı oyunu bu kez DADA Salon Kabarett’te çocuklar ve aileleriyle buluşacak. Gizem Duman Şeşen ve Başak Şamlıoğlu ile çocuklar dünyaca ünlü tiyatro oyunlarını öğreniyorlar. . . .
Devamını Oku >>
Bu yıl 37'ncisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın ilk gününde İstanbullular fuarın düzenlendiği TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'ne akın etti.Metrobüs İstasyonu ile TÜYAP'ı birbirine bağlayan üst geçitteki kalabalığa girmek istemeyenler canlarını tehlikeye atarak,  kara yolundan karşıdan karşıya geçti.Yurt içi ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı, ana temanın "Hayatı Edebiyatla Kuşatmak" olduğu fuarda, dokuz gün boyunca . . .
Devamını Oku >>
Dünyaca tanınmış yazar Dostoyevski'nin ölümsüz yapıtı Suç ve Ceza, 15 yıl aradan sonra Ankaralı sanatseverlerle buluşacak.DT’den yapılan yazılı açıklamaya göre, DT Edebi Kurul Başkanı ve rejisör Bozkurt Kuruç yorumuyla sahnelenecek eser, bugün Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde prömiyer yapacak.Dostoyevski’nin yazdığı, Gaston Baty’nin sahneye uyarladığı ve Bertan Onaran’ın Türkçeye çevirdiği oyun, Raskolnikov’un kendi doğrusu adına işlediği cinayetleri ve vicdanıyla hesaplaş . . .
Devamını Oku >>
‘Beyaz Kartal’ ve Dede Korkut’ lakaplı şair ve yazar Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş’ta tedavi gördüğü hastanede 88 yaşında vefat etti. Abdurrahim Karakoç’un kardeşi olan Bahaettin Karakoç, pazartesi günü sabah rahatsızlanarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin Kardiyoloji bölümüne kaldırıldı. Damarlarında tıkanıklık tespit edilen ve anjiyo yapılan Karakoç, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. . . .
Devamını Oku >>
Son dönemlerde döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar, Türk lirasının yaşadığı değer kaybı sonucunda Türkiye’de yayıncılar zor günlerden geçiyor. Türkiye Yayıncılar Birliği, bir bildiri yayımlayarak dünya yayıncılık endüstrisini dayanışmaya çağırdı.Dayanışma çağrısı metni:Türk Lirasının yaşadığı değer kaybı, Türkiyeli yayıncıları faaliyetlerini askıya almaya vardıracak önlemler almaya zorluyor.Döviz kurunda son dönemde yaşanan dengesizliğin öncesinde, 2017 yılında sına . . .
Devamını Oku >>
Eskişehir’de ikamet eden 30 yaşındaki Burak Kılıç, 12 yaşında başlayan kitap okuma alışkanlığı sayesinde biriktirdiği 8 bin kitapla sahaf dükkanı açtı.Eski kitap, dergi ve plaklara olan ilgisi sebebiyle evinde özenle biriktirdiği kitaplara kendi sözleriyle “nefes aldırmak” isteyen Burak Kılıç, bir pasaj içinde açtığı sahafta meraklıların kitaplarıyla buluşmasını sağlıyor.“Kitap kokusuna alışan insanlar okumaktan vazgeçemez”“O kokuyu burnum bir kere hissetti. Vazgeçe . . .
Devamını Oku >>