Hoş geldiniz üye girişi yapabilir veya hesap oluşturabilirsiniz

Format Kitap
Barkod-ISBN 9789756178225
Yayın Tarihi 2010-12-06
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Ortadoğu'da İdeolojik Bunalım
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 384
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 215

Emeği Geçenler :
Yazar   : Sabahattin Şen

Modern zamanların değişim sürecine çeşitli nedenlerle bazı toplumlar rötarlı bir şekilde katıldı. Bu toplumlar, değişim için başka bir modele bakışlarını çevirirken, dramatik birçok sorunla karşı karşıya kalmışlardır.
Baasın fikir babası Mişel Eflak, 1940lı yılların başında mutsuz bir bilinç eşliğinde Arap dünyasına baktığında, bu ulusun bir Dirilişe ihtiyacı olduğuna kanaat getiriyordu. Eflaka göre, Diriliş, bir toplumsal rönesans ve Arap birliğinin kurulması sonucu sağlanabilirdi. Bunu sağlayacak bir araç olarak gerekli olan ideoloji ise Arap ulusunun kendi koşullarından hareketle özgün bir ideoloji olmalıydı. Batı dışı coğrafyada bulunan ve gelişme sorununu çözmeye çalışan bir çok toplumda olduğu gibi Suriyede de ortaya çıkan sonuç, melez bir ideoloji olmuştur.

Evrensel siyasal düşünce akımlarından yapılan seçmeler ile yerel kültürün karışımı olan Baas ideolojisinin neden bir tür melez ideoloji olarak ortaya çıktığı ve daha sonra nasıl ideolojik bunalıma dönüştüğü, bu çalışmada üzerinde ağırlıklı olarak durulan bir konudur.

devamını oku..
% 20
indirim
12.00
Liste Fiyatı : 15.00
Kazancınız : 3.00
Ürün Tükendi.