Format Kitap
Barkod 9789750159299
Yayın Tarihi 2008-03-05
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 224
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Mustafa Tarakçı

19 Mayıs 1919´da Atatürk´ün Samsun´a çıkışıyla başlayan istiklal mücadelesinin zafer ve bağımsızlıkla taçlanmasında büyük rolü olan ve o ateşten gömleği teninde hisseden milli mücadelenin cesur kadınları zulme, işgale, kıyıma ve onursuzluğa başkaldırmışlardı. İşgal ve savaş yıllarında her türlü mahrumiyete, her türlü cefaya, acıya katlanan, kürsülerden halka hitap eden, fabrikalarda çalışan, dernekler ve vakıflar kurarak toplumsal hayata katılan kadınlar, bize sadece özgür bir vatan değil, onurlu bir mücadele örneği de bırakarak yolumuzu aydınlatmışlardır.

Milli Mücadele ve Mücadeleci Kadınlar isimli değerli çalışma, bizlere bu hakikati bir kez daha hatırlatıyor.
-Av. Nimet ÇUBUKÇU - Devlet Bakanı

Okuyucuya, kadını adeta bir meta gören anlayış ile kadını kafes arkasına iten anlayış arasında kalmaya isyan eden Anadolu kadınının, bir milletin yeniden doğuşunu omuzlarında nasıl taşıdığını,
bu uğurda verdiği onurlu mücadeleyi tekrar yaşatan bir kitap...
-Dr. Meral AKŞENER - TBMM Başkanvekili

Elinizdeki kitap, insan üstü bir mücadelenin bugüne kadar önemli ölçüde göz ardı edilen bir bölümüne ışık tutuyor; kadın savaşçılara. Ülkelerinin egemenlik ve bağımsızlığı tehlike altına girdiğinde, onurlu bir halkın, kadınıyla erkeğiyle nasıl bütünleşebileceğinin de bir örneği bu mücadele. Kadın, hayatın her aşamasındaki mücadelelerde olduğu gibi, İstiklal Savaşı´nın içerisinde de erkeğinin yanında, önünde, ardında. Bu ülkeyi birlikte kurduğumuzu ve onu sürdürme sorumluluğunu da birlikte paylaştığımızı gösteren bir eser elinizdeki kitap.
-Prof.Dr. Deniz Ülke ARIBOĞAN - Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü

Anadolu kadınının zor koşullar altındaki onurlu direnişi, tarihimizin yönünü değiştirecek bir zaferin kazanılmasına önemli katkı sağlamıştır. Cephe gerisinde askerlere destek veren ve işgale karşı halkın örgütlenmesine yardım eden kadın kahramanlarımızın hikayeleri, Türk kadınının mücadeleci ve kararlı karakterini ortaya koymaktadır. Milli mücadele dönemi ve dönemin efsaneleşen kadın kahramanlarının katkıları, bugün de hepimize gurur ve cesaret vermektedir.
Dönemi konu alan bu eserin, milli mücadeleye destek veren kadınları daha iyi tanımamıza olanak sağlayarak, tarihimizin en onurlu sayfalarından birine ışık tutacağına inanıyorum.
-Arzuhan Doğan YALÇINDAĞ - TÜSİAD Başkanı

(Arka kapak yazısı)

devamını oku..
Kategori : Kurtuluş Savaşı
% 5
indirim
11.40
Liste Fiyatı : 12.00
Kazancınız : 0.60
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 2 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %5.00 indirim