Format Kitap
Barkod 9786059980005
Yayın Tarihi 2017-04-05
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 316
Kapak Karton
Kağıt 3.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Kolektif

Elinizdeki bıı kitap çok gizli ibaresiyle Genelkurmay Başkanlığı tarafından 100 adet hazırlanmış ve Dersim Raporu adı verilmiştir. Kitabı hazırlayan Genelkurmay Başkanlığı, Dersim bölgesinde köy köy, mezra mezra inceleme yapmış ve Dersim isyanlarına katılan herkesi fişlemiştir. O kadar ilginç ayrıntılara yer verilmiştir ki okuduğunuzda çok şaşıracaksınız. Dersim'deki isyanlara destek veren aşiretlerde ne kadar silah ve at var, bu aşiretlerin coğrafi konumları nelerdir, isyana destek verdiğini söyleyen ama devlete çalışan ya da tersini yapan aşiretler kimlerdir, kendini Kürt sayan ama Genelkurmay Başkanlığı'na göre Türk olan aşiretler hangileridir ve bu aşiretlerin hangisi Alevi, hangisi Sünni'dir, geçmişte hangi aşiretler Osmanlı'nın yanında yer almıştır, hangi aşiretlere güvenilemez, bu aşiretlerin reisleri kimlerdir gibi birçok konuya yer verilmiştir.
Dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Dersimli okşanılmakla kazanılmaz ya da İhsan Sabri Çağlayangil savaştan kaçan çoğu kadın ve çocuklardan oluşan Dersimlilerin sığındığı bir mağaraya atılan gaz bombasından sonra, Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların içerisinde bunlar fare gibi zehirlendi demişlerdir. Devlet yetkililerinin Dersim meselesine bakışını bu rapor göstermektedir.
Sağcısından solcusuna, Türk milliyetçisinden Kürt milliyetçisine herkes bu kitabı okumalıdır. Çünkü bu kitap Genelkurmay'ın Dersim isyanlarına olan bakışını ve onlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini tüm çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Bugünkü Dersim meselesini anlamak için dünü çok daha iyi bilmek gerekmektedir.

devamını oku..
Etiketler : Tarih
% 30
indirim
11.20
Liste Fiyatı : 16.00
Kazancınız : 4.80
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.