Format Kitap
Barkod 9786055103972
Yayın Tarihi 2016-00-00
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 320
Kapak Karton
Kağıt 3.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Vedat Demiröz

Abdi İpekçi'nin ölüm haberi duyulduğunda Türkiye'de yer yerinden oynamıştı. Soğuk Savaş'ın olduğu yıllardı ve Türkiye'de sağ-sol kavgası tüm hızıyla devam ediyordu. Kısa süre sonra İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca yakalandı. Türkiye'yi bir kaosa sürükleyen bu genç adamın İpekçi'yi neden öldürdüğü hakkında birçok spekülatif iddialar ortaya atıldı. Peki gerçek neydi ve Abdi İpekçi neden öldürüldü?
Bu genç adamın Abdi İpekçi'yle ne sorunu vardı? Aslında bu soruların cevabı daha sonra Mehmet Ali Ağca'nın ağzından dökülecekti. Fakir bir ailenin çocuğu olan Ağca, annesine onu iyi yaşatacağını ve bir gün çok paraları olacağını söylemişti.
Sürekli çevresindeki insanlara bir gün Türkiye'nin ve dünyanın en çok tanınan isimleri arasında yer alacağından bahsediyordu. Türkiye'de Abdi İpekçi suikastıyla bunu başarmıştı. Dünyada onu bu ideale taşıyacak av çok daha büyüktü. Bu isim Hristiyanların ruhani lideri Papa John Paul'dü ve Ağca dediğini yaptı; Papa'yı öldüremedi ama dünyanın gündemine oturmayı başardı. Bütün haber kanalları ondan bahsediyordu. Papa, Mehmet Ali Ağca'yı affetti fakat İtalyan mahkemeleri affetmedi.
Uzun süren hapis yıllarında Ağca hem vücut, hem de ruh sağlığını kaybediyordu. Günün birinde kendisini Mesih ilan etti. Yıllar sonra Türkiye'ye iade edilen Ağca, Abdi İpekçi cinayetinden tutuklandı fakat zaman aşımından dolayı serbest bırakıldı. Ağca cezaevinden oldukça yaşlı ve bitkin çıkmıştı. İstediğini yapmıştı, ama bu gençliğine mal olmuştu. Pişman mıdır bilinmez, ama o artık tüm dünyanın en ünlü suikastçısı olmayı başarmıştı.
- İpekçi, Milliyet Gazetesi'nin satılmasına karşı geldiği için mi öldürüldü?
- Abdullah Çatlı, Papa suikastında neden yargılandı?
- Ağca ve Kırcı kimin evinde saklandı?
- Papa John Paul'ü Bulgar Kilisesi mi vurdurdu?
- Bulgar Gizli Servisi Mehmet Ali Ağca'yı korudu mu?
- Papa John Paul Ağca'yı neden affetti?
- Abdullah Çatlı ve Mehmet Ali Ağca mahkemede yüzleştirildiğinde neler konuştular?
- Ağca neden Mesih olduğunu iddia etti?

devamını oku..
% 15
indirim
17.00
Liste Fiyatı : 20.00
Kazancınız : 3.00
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %15.00 indirim